- 2024 rok PKO Bank Hipoteczny zakończył:
- pozycją krajowego lidera wśród krajowych banków hipotecznych pod względem:
- salda wyemitowanych hipotecznych listów zastawnych
- sumy bilansowej
- portfela kredytowego
- 130,3 mln PLN zysku netto
- 16,6 mld PLN portfela kredytowego o bardzo niskim poziomie ryzyka kredytowego
- 7,2 mld PLN wyemitowanych listów zastawnych (z czego w 2024 aż 2,5 mld PLN)
- pozycją krajowego lidera wśród krajowych banków hipotecznych pod względem:
- Bank na przestrzeni 12 miesięcy udzielił kredytów hipotecznych o wartości 559 mln PLN
- W 2024 r. Zarząd Banku kontynuował wdrażanie strategii na lata 2023-2025
Suma aktywów banku na koniec 2024 roku wyniosła blisko 17,4 mld PLN. Kluczową pozycję po stronie aktywów stanowił wysokiej jakości portfel hipotecznych kredytów mieszkaniowych o wartości 16,6 mld PLN. Natomiast wartość pozostających w obrocie listów zastawnych wyemitowanych przez PKO Bank Hipoteczny, wyniosła 7,2 mld PLN (41,7% sumy bilansowej). Zapewniło to Bankowi pozycję lidera na polskim rynku listów zastawnych z udziałem 42,1% na koniec 2024 roku (i 43,5% na koniec lutego 2025). Zarówno współczynniki kapitałowe, jak również wskaźniki płynności są na bezpiecznym poziomie, istotnie powyżej wymogów regulacyjnych. Łączny współczynnik kapitałowy na koniec 2024 roku wyniósł 22,9%.
W 2024 roku Bank osiągnął zysk netto na poziomie 130,3 mln PLN. Był to wynik niższy od wypracowanego w poprzednim roku z powodu ujęcia korekty obniżającej wartość bilansową brutto kredytów hipotecznych w związku z wejściem w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
-Za nami udany rok. Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników i pozycji na rynku. Pomimo uwzględnienia efektu tzw. „wakacji kredytowych” nasz zysk był drugim najlepszym wynikiem w historii funkcjonowania Banku. Kolejny rok z rzędu pozostajemy liderem wśród banków hipotecznych w Polsce. Mamy największe saldo wyemitowanych hipotecznych listów zastawnych, sumę bilansową, jak i portfel kredytowy – mówi Wojciech Papierak, Prezes Zarządu PKO Banku Hipotecznego.
W 2024 roku PKO Bank Hipoteczny SA z dużym sukcesem przeprowadził emisję hipotecznych listów zastawnych w PLN serii 12. Emisja zorganizowana została w ramach Międzynarodowego Programu Emisji Listów Zastawnych, a jej wartość nominalna wyniosła 1 mld PLN. Kolejne emisje w lipcu na kwotę 500 mln PLN, jak i w październiku oraz grudniu na kwotę 1 mld PLN (w dwóch transzach po 500 mln PLN) ugruntowały pozycję lidera rynkowego. Na koniec 2024 roku listy zastawne denominowane w PLN, jak i w EUR posiadały rating Aa1 nadany przez Agencję Moody’s. Jest to najwyższy możliwy rating do osiągnięcia przez polskie papiery wartościowe.
- W 2024 roku wyemitowaliśmy listy zastawne o rekordowej wartości nominalnej w walucie polskiej – aż 2,5 mld PLN. Dzięki kolejnym transakcjom wzmacniamy naszą pozycję na rynku i zapewniamy sobie zróżnicowane oraz stabilne źródła finansowania. Duże zainteresowanie emitowanymi przez nas listami zastawnymi potwierdza, że rynek postrzega nas jako zaufanego partnera, a także docenia jakość emitowanych przez nas papierów wartościowych. Nie tylko listy zastawne, ale także nasze obligacje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów – dodaje Wojciech Papierak.
PKO Bank Hipoteczny realizuje cele strategiczne określone w strategii na lata 2023-2025. Są to pozyskiwanie średnio- i długoterminowego finansowania w formie listów zastawnych przeznaczonego na kredytowanie nieruchomości, podejmowanie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju w kontekście ESG, optymalne wykorzystanie aktywów i kompetencji m.in. w celu osiągnięcia synergii w ramach Grupy Kapitałowej PKO,zachowanie bezpiecznego poziomu ryzyka w działalności banku, inicjowanie istotnych dla sektora zmian regulacyjnych oraz współpraca z bankami hipotecznymi.
- Krok po kroku realizujemy cele zapisane w strategii na lata 2023-2025. Podejmujemy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, które są jednym z głównych filarów naszej organizacji. Kładziemy duży nacisk na aspekty środowiskowe: nieco ponad rok temu zmieniliśmy biuro na bardziej ekologiczne, wyróżnione certyfikatem BREEAM na najwyższym możliwym poziomie Outstanding, obniżamy nasz ślad węglowy, promujemy proekologiczne postawy wśród pracowników, edukujemy klientów w zakresie kredytu hipotecznego, jak i rynku nieruchomości. Stawiamy także na wysokie standardy w obszarze ładu korporacyjnego. Dzięki wspólnej pracy i włożonym wysiłkom realizujemy kolejne cele strategiczne – podkreśla Wojciech Papierak.