2016-10-25
  • PKO Bank Hipoteczny w ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych zaoferował inwestorom instytucjonalnym papiery o wartości 500 mln euro.
  • 24 października br. listy zastawne PKO Banku Hipotecznego zadebiutowały na giełdzie papierów wartościowych w Luksemburgu (Bourse de Luxembourg).

24 października 2016 roku listy zastawne PKO Banku Hipotecznego zadebiutowały na giełdzie papierów wartościowych w Luksemburgu (Bourse de Luxembourg). Wyemitowano papiery o wartości 500 mln euro i ze stałą na dzień budowy księgi popytu rentownością dla inwestorów w wysokości 0,178 proc., która ustalona została w dniu 17 października. Okres zapadalności listów zastawnych został ustalony na 5 lat i 8 miesięcy.

Listy zastawne PKO Banku Hipotecznego wprowadzone do obrotu na rynku międzynarodowym emitowane są w ramach Programu Emisji Listów Zastawnych, uruchomionego na podstawie Prospektu Emisyjnego Podstawowego, zatwierdzonego przez Commission de Surveillance du Secteur Financier w Luksemburgu w dniu 28 września 2016 roku. Łączna wartość listów zastawnych pozostających w obrocie wyemitowanych w ramach programu wynosi do 4 mld euro, przy założeniu, że wartość jednego listu będzie wynosić minimum 100 tys. euro. W ramach Programu PKO Bank Hipoteczny wyemitował listy zastawne o wartości 500 milionów euro, które będą notowane równolegle na giełdach w Luksemburgu i w Warszawie.

W październiku br. PKO Bank Hipoteczny wyszedł na rynek międzynarodowy z ofertą listów zastawnych denominowanych w euro. Jest to pierwsza międzynarodowa emisja listów zastawnych z Polski. Jesteśmy dumni, że nasza oferta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów. Dzięki tej emisji Grupa PKO Banku Polskiego pozyska finansowanie o stałym, w okresie blisko 6 lat, oprocentowaniu.”- mówi Rafał Kozłowski, Prezes PKO Banku Hipotecznego.

W ramach procesu budowy księgi popytu deklaracje nabycia listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego na łączną kwotę ok. 1,5 miliarda euro złożyło ponad 90 inwestorów. Oznacza to, że popyt trzykrotnie przekroczył wartość emisji. Wśród instytucji, które nabyły listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, znajdują się inwestorzy z Niemiec (46%), Skandynawii (19%), Europy Środkowo-Wschodniej (10%), Austrii (8%), Wielkiej Brytanii (5%), Beneluxu (4%) oraz ze Szwajcarii (4%).

Hipoteczne listy zastawne są rodzajem obligacji zabezpieczonych wierzytelnościami z tytułu kredytów hipotecznych.  Listy zastawne PKO Banku Hipotecznego denominowane w euro otrzymały długoterminowy rating Aa3. Poziom nadanego ratingu jest identyczny z ratingiem dla znajdujących się w obrocie listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego denominowanych w złotych i jest najwyższym ratingiem możliwym do osiągnięcia przez polskie papiery wartościowe. Jego ograniczeniem jest country ceiling Polski na poziomie Aa3.

***

PKO Bank Hipoteczny jest spółką w 100 proc. zależną od PKO Banku Polskiego i specjalizuje się w złotowych kredytach mieszkaniowych. Głównym celem PKO Banku Hipotecznego jest pozyskanie długoterminowego finansowania poprzez emisję listów zastawnych. W sierpniu 2014 roku PKO Bank Polski otrzymał zgodę KNF na utworzenie banku hipotecznego, który w kwietniu 2015 roku rozpoczął działalność operacyjną.

Rating nie stanowi rekomendacji do zakupu, sprzedaży ani posiadania papierów wartościowych i może w każdej chwili podlegać rewizji, zawieszeniu albo wycofaniu przez organizację go nadającą.

 

Przed uzyskaniem dostępu do informacji zamieszczonych na niniejszej stronie internetowej prosimy o uważne zapoznanie się z treścią poniższych ważnych informacji.

NIE PODLEGA PUBLIKACJI ANI DYSTRYBUCJI W STANACH ZJEDNOCZONYCH, KANADZIE, JAPONII LUB AUSTRALII.
1. Niniejsze materiały nie stanowią oferty nabycia papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych. Papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym komunikacie, nie zostały i nie zostaną zarejestrowane zgodnie z postanowieniami Amerykańskiej Ustawy o Papierach Wartościowych z 1933 r. z późniejszymi zmianami (ang. U.S. Securities Act of 1933) i nie mogą być oferowane ani zbywane na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki bez rejestracji albo na podstawie wyjątku od obowiązków rejestracyjnych wynikających z Amerykańskiej Ustawy o Papierach Wartościowych. Bank nie zamierza przeprowadzać oferty publicznej papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.
2. Papiery wartościowe, o których mowa w komunikacie, nie są przedmiotem oferty publicznej w Polsce w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
3. Niniejszy komunikat jest udostępniany i skierowany wyłącznie do (i) osób znajdujących się poza granicami Zjednoczonego Królestwa, (ii) osób zawodowo zajmujących się inwestycjami w rozumieniu art. 19(5) Rozporządzenia z 2005 roku do Ustawy o Usługach i Rynkach Finansowych z 2000 roku (Promocja Finansowa) (ang. Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005) (dalej zwanym „Rozporządzeniem”) lub (iii) podmiotów prawnych o wysokiej wartości netto i (iv) innych osób, którym mogą zostać zgodnie z prawem przekazane na podstawie art. 49(2)(a)-(d) Rozporządzenia (osoby wymienione w punktach od (i) do (iv) powyżej, będą łącznie nazywane „Osobami Uprawnionymi” (ang. „Relevant Persons”). Jakiekolwiek zaproszenie, oferta, propozycja subskrypcji, kupno lub inny sposób nabycia będą udostępniane wyłącznie Osobom Uprawnionym. Osoby, które nie są Osobami Uprawnionymi nie powinny działać w oparciu o informacje zamieszczone w niniejszym materiale, ani polegać na zawartej w nim treści.
4. Niniejszy materiał ma charakter promocyjny i nie jest prospektem emisyjnym w rozumieniu Dyrektywy UE 2003/71/WE, z późniejszymi zmianami (dalej zwaną „Dyrektywą”) i/lub części IV Ustawy o Usługach i Rynkach Finansowych z 2000 r. Prospekt emisyjny został sporządzony i udostępniony zgodnie z Dyrektywą. Inwestorzy powinni dokonywać zapisów na papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym komunikacie, wyłącznie na podstawie informacji zawartych w prospekcie emisyjnym. Inwestorzy mogą zapoznać się z kopią prospektu na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu.