2023-12-01

Puls Nieruchomości: Kto skorzystał na Bezpiecznym Kredycie 2%?

  • Bezpieczny Kredyt 2% (BK2%) odmłodził grono wnioskujących o kredyt mieszkaniowy o blisko 10 lat. To efekt górnego ograniczenia wieku uczestników programu i przeznaczenia kredytu tylko dla osób nieposiadających dotychczas mieszkania. Średni wiek ubiegających się o BK2% to nieco ponad 30 lat.
  • Program BK2% jest szczególnie atrakcyjny dla singli, a zwłaszcza dla panien i kawalerów – odsetek wniosków z ich udziałem jest prawie  3-krotnie większy niż w przypadku pozostałych kredytów mieszkaniowych. Dominacja singli jest najsilniejsza w 6 największych aglomeracjach i maleje wraz ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców miejscowości.
  • Single w programie BK2% koncentrują się niemal wyłącznie na mieszkaniach. Pary są nieco mniej zainteresowane mieszkaniami na rzecz domów jednorodzinnych, a zainteresowanie domami rośnie wraz ze wzrostem liczby osób na utrzymaniu.  BK2% okazuje się programem rozwiązującym problemy głównie osób mieszkających dotychczas z rodzicami lub w lokalu wynajmowanym.
  • Zwiększone zainteresowanie mieszkaniami ze strony singli koncentruje się na lokalach z rynku pierwotnego w stopniu większym niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych i większym niż w przypadku kredytów w okresie poprzedzającym wprowadzenie BK2%. To prawdopodobnie efekt działań deweloperów, którzy starają się wykorzystać obecną koniunkturę na rynku mieszkaniowym i brak limitu w programie BK2% w tym roku, aby w jak największym stopniu wyprzedać swoją ofertę, nawet z odległymi terminami oddania lokalu do użytkowania. Deweloperzy prawdopodobnie są świadomi malejącego popytu ze strony BK2% w kolejnych latach.

Link:

Puls Nieruchomości: Kto skorzystał na Bezpiecznym Kredycie 2%? | Centrum Analiz PKO BP